Witaj na MagazynDomowy.pl!

Tapety na ścianę

Papierowe, winylowe, a nawet z włókna szklanego, tapety dają nieograniczone możliwości wystroju wnętrza. I znów są modne.

W latach 90- tych tapety zdobiły wnętrza niemal każdego pokoju w domu. Dzisiaj znów wracają, ale w lepszym stylu. Zarówno jeśli chodzi o ich jakość, jak i faktury, kolory, wzory... Mamy ogromny wybór różnych tapet, które wprowadzają do naszych mieszkań klimat nowoczesności, lub klasyczne retro. Mogą być jedno lub wielokolorowe, z wzorkami roślinnymi, zwierzęcymi albo motywami z różnych epok. Ich faktura może posiadać wypukłe tłoczenia, upodabniać się do naturalnych materiałów: drewna lub kamienia, a nawet przypominać sierść zwierzęcia.

Pamiętajmy, aby nie tapetować w mieszkaniu całych ścian, jeśli wzór na tapecie jest duży i przytłaczający. Może wówczas zdecydować się na ozdobienie tylko jednej ściany lub jej kawałka. Gdy mamy delikatny wzór na tapecie może pozwolić sobie na pokrycie większej ilości powierzchni. Bardzo modne jest łączenie różnych wzorów tapet i zestawianie ich obok siebie na jednej ścianie. Zarówno jeśli chodzi o fakturę, jak i kolor. Pamiętajmy jednak o złotej zasadzie - "mniej znaczy więcej" i dobierajmy tapety do swoich wnętrz ostrożnie, aby nie osiągnąć karykaturalnego przesycenia barwami czy też strukturą. Czasami wystarczy wytapetowanie tylko jednej ściany w pokoju lub np. pasa, biegnącego przez jej środek, aby uzyskać wspaniały efekt.

Tapetowanie - jak to zrobić?

Po pierwsze należy przygotować ścianę, na ktorą nałożona zostanie tapeta. Musi być wygładzona i czysta.

Następnie należy zmierzyć jej powierzchnię i przygotować odpowiednie kawałki tapety, które ją pokryją. Nie musi to być od razu cały materiał. Można ciąć tapetę i nakładać ją na ścianę w mniejszych kawałkach. Należy jednak pamiętać wówczas o tym, aby zgadzały nam się wzory na materiale.

Gotowe kawałki tapet pokrywamy specjalnym klejem i czekamy, aż dobrze wsiąkną w materiał. Wystarczy kilka minut.

Tapetowanie zaczynamy od góry i kierujemy się ku dołowi. Jeśli klej wychodzi nam poza tapetę, usuwamy go wilgotną ściereczką. Powstałe na tapecie pęcherzyki powietrza usuwamy np. wałkiem póki jeszcze tapeta nie pokryje ściany w całości.

Do najczęściej kupowanych tapet zaliczamy te z winylu - są świetne w utrzymaniu czystości (łatwo zmywają się z nich wszelkie zabrudzenia), ale także tapety papierowe czy z włókien szklanych, a nawet z tkanin. Ich ceny wahają się w granicach:

 • tapety papierowe - 15-25 zł/m,
 • winylowe - 20-40 zł/m,
 • z włókna szklanego - 5-15 zł/m,
 • z tkanin - od 93 do 195 zł/ m.

Wzory tapet znajdziecie na stronach:

www.jvd.pl
www.tapety-artfunk.ig.pl
www.kolory.modne.biz

Dodaj komentarz Komentarze (9)

 • Zgłoś nadużycie
  jula716 (Gość), 17 września 2008, 15:33

  śliczne

 • Zgłoś nadużycie
  Sylwunia1383 (Gość), 22 września 2008, 21:53

  niektore nprawde urocze

 • Zgłoś nadużycie
  Ania1694=) (Gość), 27 września 2008, 16:50

  postanowiłam, że w miejscu gdzie umieszczone jest okno (ponieważ tam jest najmniej miejsca), bądź na przeciwko zamieszcze tapetę o jaskrawym, ostrym kolorze..niestety nie moge pomalować mocną farbą ścian, poniewż meczą one wzrok, a subtelne nadaja nowoczesny, jak dla mnie zbyt nudny i monotonny kształt, a tapeta jest idealnym wyjściem z sytuacji a w dodatku..ładnym :)

 • Zgłoś nadużycie kim awatar
  kim, 19 grudnia 2008, 14:22

  super, bardzo mi się ostatnio tapety podobają. zamierzam którąś ze ścian w moim mieszkanku wytapetować!

 • Zgłoś nadużycie
  ola (Gość), 26 marca 2009, 21:26

  ciekawa alternatywa dla obrazu

 • Zgłoś nadużycie
  hj (Gość), 21 stycznia 2010, 22:21

  cudne!!

 • Zgłoś nadużycie
  paw (Gość), 20 października 2010, 19:09

  Gdzie można dostać taką śliczną tapetę w te wielkie kwiaty? Może ktoś wie ??

 • Zgłoś nadużycie
  beata (Gość), 22 maja 2011, 18:38

  rewelacja...

 • Zgłoś nadużycie neoma.bruen awatar
  neoma.bruen, 3 października 2019, 14:18

  Zastanawiałam się ostatnio nad tym, żeby kupić tło do robienia zdjęć. Znalazłam tutaj kilka https://digital24.pl/tla-fotograficzne/ Chodzi mi oczywiście o to, żeby mieć tło jako tapetę w pokoju-będzie to poręczne podczas robienia zdjęć, ale nie wiem, czy będzie ładnie wyglądać. Pomożecie mi wybrać odpowiedni kolor, żeby wyglądało jak ściana?

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Wnętrza

Ostatnio na MagazynDomowy.pl