Witaj na MagazynDomowy.pl!

Tawuła japońska

Tawuła japońska to bardzo dekoracyjny o kulistym pokroju krzew liściasty. Pochodzi z Japonii, a do Europy trafił prawdopodobnie w dziewiętnastym wieku.

Charakterystyka

Tawuła japońska jest krzewem niskim, dorasta do 0,80 metra wysokości i 1 metra szerokości. Swoją popularność zawdzięcza dekoracyjnemu ulistnieniu od wiosny do jesieni, jak też stosunkowo niewielkim rozmiarom. Wiosną kiedy wypuszcza liście mają one barwę o odcieniach czerwieni do pomarańczu, latem przybierają kolor zielonkawo – żółty, zaś jesienią są barwy ognisto czerwonej i miedzianej. Drugą ozdobą tawuły japońskiej są kwiaty w kolorze różowym, zebrane w płaskie baldachy.

Warunki uprawy

  • Podłoże - najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, toleruje również gleby słabsze i przepuszczalne. Jest rośliną niezbyt wymagającą, odporną na zanieczyszczenie powietrza i okresową suszę.

  • Stanowisko - lubi miejsca słoneczne, ale w półcieniu też sobie da radę, chociaż nie będzie już tak obficie kwitła. Jest w pełni odporna na mróz.

  • Cięcie - wykonujemy je na wiosnę, nawet przed pojawieniem się liści. Dzięki temu krzew będzie obficiej kwitł i miał ładną formę. Co kilka lat wykonujemy cięcie odmładzające – wycinamy wszystkie pędy stare i chore pędy, które z czasem mogą być od dołu ogołocone. Obcinamy również przekwitnięte kwiatostany, co pobudzi roślinę do ponownego kwitnienia.

  • Choroby i szkodniki - krzew praktycznie jest odporny na wszelkie choroby i szkodniki.

  • Rozmnażanie - poprzez siew nie daje powtórzenia cech rośliny matecznej. Łatwo ją natomiast rozmnażać poprzez sadzonki zielne. Można pobierać je przy cięciu wiosennym,a najlepiej kiedy obcinamy przekwitnięte kwiatostany. Obcinamy dolne listki i półzdrewniałą sadzonkę umieszczamy w podłożu.

Zastosowanie

Tawuła japońska jest bardzo uniwersalną rośliną. Możemy sadzić ją wzdłuż ogrodzeń, w kompozycji z innymi w kontrastującym kolorze krzewami, w donicach jako ozdoba tarasów i balkonów. Jeśli sadzimy ją na trawniku, musimy usuwać wokół niej chwasty i trawę. Tawuła pięknie się prezentuje jeśli nasadzona jest w większych grupach.. Tworzy wówczas przez cały sezon żywe i barwne plamy.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl