Witaj na MagazynDomowy.pl!

Tillandsia - Tillandsja

Tillandsje wyglądają jak egzotyczne trawy, inne znowu przypominają małe głowonogi. Niektóre z nich mają bardzo ciekawe zwyczaje - rosną w powietrzu np. na sznurku.

W naturalnych warunkach roślina może być epifitem albo rośnie w gruncie. Jest rośliną żyjącą w tropikach i subtropikach. Trudno jej nie zauważyć na półce z kwiatami. Oczy przyciąga jej okazały kłos, niekiedy w kształcie wachlarza, wychylający się z niewielkiej kępki wąskich liści. W kwiaciarniach spotykamy raczej gatunki gruntowe. Tillandsja kwitnie kilka tygodni, ale kwiaty mogą pojawiać się na roślinach przez cały rok.

Miejsce uprawy

Ze względu na słabo rozwinięty system korzeniowy wymagąją dużej wilgortności powietrza. Roślinę ustawiamy ustawiamy w miejscu jasnym, dobrze oświetlonym, ale bez bezpośrednio padających promieni słonecznych. Temperatura pomieszczenia, najlepiej 20 stopni i duża wilgotność.

Podlewanie

Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, latem można wlewać trochę wody do lejka. Nadmiar wody w połączeniu z niską temperaturą może spowodować zamieranie rośliny.

Nawożenie

Tillandsje nie wymagają zbyt częstego dokarmiania. Od marca do września wystarczy raz w miesiącu, zimą raz na dwa miesiące. Zasilamy nawozami o stężeniu o połowę niższym niż jest zalecane na opakowaniu.

Przesadzanie

Co kilka lat, w lekkie, przewiewne podłoże, można np. kupić podłoże dla storczyków. Usuwamy starsze rośliny, które już przekwitły, a sadzimy nowe. Jeżeli jest kilka młodych tillandsji, warto je rozdzielić. W pojedynkę będą szybciej rosły.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl