Witaj na MagazynDomowy.pl!

Truskawkowe zagony wiosną

Wykonując wiosenne prace na grządkach, nie możemy pominąć truskawek i poziomek. Zwykle po zimie pozostaje sporo starych i zaschniętych liści, które często są źródłem chorób.

Porządki na truskawkowych zagonach rozpoczynamy od grabienia liści, a następnie zakopania lub użycia do kompostownika. Warto również wzruszyć glebę między roślinami. Jeśli nie usunęliśmy nadmiaru rozłogów poprzedniego sezonu, musimy zrobić to teraz. Ich nadmiar powoduje, że truskawki zbytnio się zagęszczają i utrudniają pielęgnację grządek. Dodatkowo nadmiar młodych sadzonek wyrastających na końcach rozłogów stanowi konkurencję dla rośliny matecznej w dostępie do wody i składników pokarmowych. Dobrze ukorzenione młode sadzonki z roku poprzedniego możemy wykopać i uzupełnić wolne miejsca w rzędach.

Końcem kwietnia można przygotować materiał ściółkowy pod rośliny. Zazwyczaj używamy do tego słomy lub włókniny. Ściółkę rozkładamy najczęściej w trakcie kwitnienia. Zabezpiecza ona owoce prze zabrudzeniem i zapiaszczeniem. Ponadto ściółka chroni glebę prze zbytnim nagrzaniem i przesuszeniem. Bardzo przydatna jest zwłaszcza w porze deszczowej, gdyż stanowi izolację od nadmiaru wody i przyspiesza wysuszanie owoców. Jest to szczególnie ważne, gdyż truskawki wrażliwe są na szarą pleśń, która rozwija się przy nadmiarze wilgoci. Ściółkowanie w znacznym stopniu ogranicza również wyrastanie chwastów.

Tagi:

Dodaj komentarz Komentarze (3)

 • Zgłoś nadużycie
  Serdar (Gość), 28 marca 2015, 14:56

  Hey, that post leaves me feeling fohilso. Kudos to you!

 • Zgłoś nadużycie
  Serdar (Gość), 28 marca 2015, 14:56

  Hey, that post leaves me feeling fohilso. Kudos to you!

 • Zgłoś nadużycie
  mojnumer697586309 (Gość), 15 kwietnia 2017, 13:19

  mojnumer697586309

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl