Witaj na MagazynDomowy.pl!

Trzmieliny

Rodzina trzmielin cechuje się niezwykłą różnorodnością - mamy gatunki zimozielone, pnące, kolorowe, owocujące. Każdy posiadacz ogrodu z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Trzmieliny zimozielone

Najpopularniejszym zimozielonym gatunkiem trzmieliny jest Fortune'a. Często występuje w odmianie położonej, posiadająca drobne eliptyczne liście. Gatunek ten posiada bardzo liczne odmiany różniące się przede wszystkim zabarwieniem liści oraz pokrojem. Na uwagę zasługuje odmiana "Emerald'n Gold", dorastająca do 40 cm, a rosnąc przy murku czy kratce potrafi wspinać się nawet do 3 metrów. Liście jej są na brzegach żółte, a jesienią nawet całkowicie różowieją. Drugą o bardziej płożacym charakterze jest odmiana "Emerald Gaiety" osiagająca 30 cm wysokości, a przy podporach wspina się do 2 metrów. Charaktyryzuje się białym obrzeżem liści i żólto zabarwionym środku.

Emerald'h Gold Emerald'h Gold

Na uwagę zasługuje również odmiana o niezwykle ciekawym zabarwieniu liści jesienią. Jest to odmiana "Coloratus", Jej liście z zewnątrz są ciemnoczerwone, natomiast od spodu różowe. Niezwykle urodziwą, mniej znaną jest odmiana "Dart's Blanket" - liście ma nieco większe niż poprzednie odmiany, jesienią przebarwiają się na kolor różowopomarańczowy, a dodatkową ich ozdobą są barwne owoce. Jest to odmiana nieco silniej rosnąca niż inne, wymaga zatem więcej miejsca dla siebie w ogrodzie.

Trzmieliny zimozielone mogą być sadzone również w pojemnikach i stanowić dekorację tarasów czy balkonów. W sprzedaży możemy też spotkać trzmieliny szczepione wysoko na pniu w formie drzewek.

Trzmieliny sezonowe

W tej grupie najcenniejsza jest trzmielina oskrzydlona "Campactus", dorastająca do 1 metra wysokości i szerokości. Charakteryzuje się szkarłatnym ubarwieniem jesienią i niezwykłymi listewkami korkowymi na pędach oraz drobnymi pomarańczowymi owocami. Często nazywana jest ognistym krzewem. Posiadaczom większych ogrodów polecam trzmielinę dorastającą do 3 metrów "Alatus", która również piękni wybarwia się jesienią.

trzmielina oskrzydlona trzmielina oskrzydlona

trzmielina brodawkowata trzmielina brodawkowata

Trzmielina brodawkowata "Vemucosus" osiaga 2 metry wysokości i wyróżnia się bladoróżowym kolorem jesienią. Z kolei trzmielina pospolita "Europaus" rośnie nawet do 7 metrów i wspaniale wybarwia się jesienią na czerwono. Oba te gatunki posiadają bardzo atrakcyjne owoce. Możemy sadzić je pojedynczo, w grupach lub też jako żywopłot.

Warunki uprawy

Gatunki zimozielone preferują gleby o dostatecznej wilgotności. Dobrze znoszą cień, lecz zmieniają nieco mniej swoje ubarwienie. W szczególnie mroźne zimy mogą przemarzać. W takim przypadku należy przyciąć przemarznięte fragmenty, roślina dobrze się regeneruje. Gatunki tracące liście na zimę nie mają szczególnych wymagań glebowych i są wytrzymałe na mrozy. Większość z nich dobrze znosi cięcie i może być wykorzystywana na żywopłoty.

Uwaga!!

Większość trzmielin to rośliny silnie trujące, zawierające glikozydy o działaniu nasercowym (szczególnie owoce i nasiona). Zjedzenie przez dorosłego człowieka około 60 sztuk może być śmiertelne.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl