Witaj na MagazynDomowy.pl!

Uprawa agrestu

Uprawa agrestu nie jest trudna, a owoce mają różnorodne zastosowanie. Owoce wyróżniają się wysoką zawartością węglowodanów, związków mineralnych: potasu, fosforu, wapnia oraz dużą zawartością witaminy C.

Stanowisko

Dla agrestu najlepszym miejscem, będzie stanowisko lekko zacienione. Przy zbyt silnym nasłonecznieniu owoce mogą ulec poparzeniu. Z kolei zbyt duże zacienienie i jednocześnie brak przewiewu sprzyjają porażeniu pędów i owoców przez mączniaka agrestu. Miejsce przeznaczone pod agresty należy wcześnie przygotować. Powinno być wolne od chwastów trwałych np. perz, powój, oset, mniszek, gdyż późniejsze ich usuwanie będzie trudne. Dla poprawienia żyzności gleby stosujemy nawozy organiczne i mineralne. Można zastosować kompost lub obornik, około 50 kg na 10 metrów kwadratowych. Przed przekopaniem dajemy też nawozy mineralne zawierające fosfor i potas. Glebę przygotowujemy na 3-4 tygodnie przed planowanym terminem sadzenia.

Warunki uprawy

Agrest dobrze znosi spadki temperatury podczas zimy i dlatego może być uprawiany nawet w najzimniejszych regionach naszego kraju. Krzewy bardzo wcześnie rozpoczynają wegetację. Kwitnienie przypada na drugą połowę kwietnia, a owoce dojrzewają dojrzewają na początku lata. Agrest posiada płytki i słabo rozgałęziony system korzeniowy. Najlepszą do uprawy agrestu jest gleba lekko kwaśna, piaszczysto-gliniasta lub gliniasta, wilgotna, żyzna i bogata w składniki pokarmowe. Na glebach słabszych należy stosować nawożenie organiczne i nawadnianie.

Do sadzenia należy wybierać krzewy, które posiadają co najmniej 3 pędy w koronie i maja dobrze rozrośnięty i zdrowy system korzeniowy. Dobra jakość zakupionych sadzonek gwarantuje przyjęcie się krzewu i dalszy wzrost. Najlepszym terminem sadzenia jest jesień - od połowy października. Jeżeli nie możemy tego przeprowadzić jesienią, to wiosną należy to zrobić jak najwcześniej. Agrest wcześnie rozpoczyna wegetację i opóźnienie sadzenia, wpływa na przyjęcie i słabszy wzrost.

Krzewy agrestu zwykle wysadza się rzędowo - 120-150 cm. Dołki wykopujemy na taką wielkość, aby po usypaniu na jego dnie małego kopczyka można było swobodnie rozłożyć korzenie krzewu. Agrest krzaczasty należy posadzić tak, aby szyjka korzeniowa znalazła się około 10 cm pod powierzchnia gleby. Krzewy głębiej posadzone maja lepsze warunki wilgotnościowe do wzrostu i rozkrzewiania. Podczas sadzenia należy lekko poruszać krzewem, aby ziemia wypełniła przestrzenie między korzeniami.

Odmiany

 • Invicta - bardzo plenna odmiana pochodzenia angielskiego, owoce są zielonożółte, średniej wielkości, dojrzewają w połowie lipca

 • Hinnonmaki Rot - odmiana fińska, owoce średniej wielkości, dojrzewają w połowie lipca, barwy ciemnoczerwonej

 • Biały Triumf - odmiana angielska, bardzo plenna, dojrzewa w połowie lipca, owoce o barwie zielonożółtej nie opadają z krzewu. Odmiana podatna na mączniaka agrestu.

 • Pax - odmiana bezkolcowa, plenna, odporna na mączniaka agrestu, owoce podłużne, duże,

 • 'Kamieniar - odmiana ukraińska, bardzo plenna, odporna na mączniaka agrestu, owoce ciemnoczerwone

 • Captivator - odmiana amerykańska, odporna na mączniaka, owoce dojrzewają późno, początkowo jasnozielone, później czerwone.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

 • Zgłoś nadużycie
  nie wiem jak (Gość), 2 maja 2013, 11:39

  na jesienna pewno kupie kilka krzaczkow odmiany kamieniar- z opisu wyglada bardzo obiecujaco

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl