Witaj na MagazynDomowy.pl!

Uwaga na tanie towary z plastiku!

Rynek zalewa coraz większa ilość taniego towaru z zagranicy, który nie posiada odpowiedniego atestu. Używanie np. łyżek, misek, kubków, garnków z materiałów toksycznych może być groźne dla naszego życia i zdrowia.

W Polsce instytucją, która wydaje atesty na towary przeznaczone do kontaktu z żywnością jest Państwowy Zakład Higieny. Ale często jest tak, że jeśli jakiś towar sprowadzony do Polski ma już atest jednego z krajów Unii Europejskiej, to nie ma już potrzeby wydawania polskiego atestu. Takie produkty trafiają na nasz rynek bez żadnej kontroli. O tym czy dany produkt posiada atest, świadczą umieszczone na nim symbole "kieliszka i widelca". Przykładem tutaj mogą być naczynia z melaniny, które w UE dopuszczone są do kontaktu z żywnością, a które to okazały się toksyczne. Nie należy również kupować łyżek z z czarnego nylonu z niepewnego źródła, gdyż mogą być rakotwórcze.

W Polsce prawo do kontrolowania wszystkich towarów dostępnych na naszym rynku ma Państwowa Inspekcja Sanitarna. Jej inspektorzy przeprowadzają kontrole planowe i interwencyjne, jednak nie sposób zbadać wszystkich targowisk i miejsc, gdzie sprzedawane są różne towary.

Na zdrowiu swoim i bliskich nie należy oszczędzać. Dlatego też, dobrze się zastanówmy przy każdym zakupie tanich towarów, zwłaszcza chińskich, które mogą być wykonane ze szkodliwych materiałów.

Dodaj komentarz Komentarze (2)

  • Zgłoś nadużycie
    januszek (Gość), 25 października 2010, 10:36

    Ja proszę aby Pani Autorka zadzwoniła do PZH i upewniła się czy aby bajek tu nie wypisuje w sprawie "atestów"...

  • Zgłoś nadużycie
    kokolada (Gość), 25 stycznia 2011, 0:21

    Zgadzam się z januszkiem . Uważam że w tej dziedzinie wypisuje się bzdury. Jak mi udowodnią że istneieje dla mnie jakieś zagrożenie jeżeli jem z plastikowej miski albo plastikową łyżką i po jakim czasie to odczuję bo być może większym i bardziej skutecznym zagrożeniem jest wdychanie dymu z rury wydechowej niż wdychanie dymku z papierosa , jedzenie z plastikowej miski czy nawet azbest który kryje nasze dachy. Zawarte w tych rzeczach substancje rzekomo szkodliwe są w tak małych ilościach ze nie warto na nie zwracać uwagi. Likwidują rtęciowe termometry bo zawierają rtęć a kropla rtęci wywołuje panikę ale serwuje się żarówki energooszczędne ktorę zawierają nie tylko rtęć ale także katalog pierwiastków i są bardziej szkodliwe od zwykłej żarówki.Zatem obecnie nie warto obecnie wierzyć w rewelacje naukowców bo nie zawsze są one rzetelne i uczciwe.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Praktyczne porady

Ostatnio na MagazynDomowy.pl