Witaj na MagazynDomowy.pl!

Warzywa i zioła w małym ogródku

Papryki, cukinie, pomidory, bazylię i wiele innych możemy sadzić w kilku dużych donicach lub pojemnikach. Ciepłolubne warzywa są wręcz stworzone do uprawy doniczkowej na tarasie czy balkonie.

Papryka, pomidory, bakłażany rosnące w pojemnikach czują się tak samo dobrze jak rośliny ozdobne, są jednak mniej wymagające. Na rynku gotowe sadzonki możemy znaleźć już od połowy kwietnia. Dla powodzenia uprawy fundamentalne znaczenie ma wielkość doniczki. Przyjmuje się, że dla jednej rośliny potrzeba około 10 litrów. Rośliny zasilamy nawozem organicznym w płynie co dwa tygodnie.

Zioła sadzone w doniczkach są jeszcze mniej wymagające. Zasilamy je roztworem nawozu trzy razy mniejszym niż warzywa. Sadzonki pochodzące ze szklarni nie należy prze pierwszy tydzień lub dwa wystawiać bezpośrednio na słońce, powinny być częściowo zacienione.

Mały warzywnik

Zioła i warzywa wyglądają nie mniej atrakcyjnie niż rabata kwiatowa. A co więcej, możemy mieć pyszne i zdrowe własne warzywa i przyprawy. Na mały warzywnik wystarczy przeznaczyć rabatkę już od 130- 160 cm. Na tak małej powierzchni najlepiej stosować uprawę współrzędną oraz płodozmian. Dobre połączenie w uprawie współrzędnej tworzy marchew z cebulą, czosnek z truskawkami, boćwina z kalarepą i sałata z porem.

Rzędy obsadzamy w sposób naprzemienny, tak, alby rośliny korzeniowe sąsiadowały z liściastymi, te z kolei rosły obok owocowych. Dla lepszego wykorzystania powierzchni warto wprowadzić uprawę na podporach. W ten sposób możemy uprawiać o górki, cukinię, miniaturowe dynie, które również można uprawiać w donicach. W miejscach po szybko rosnących warzywach np. rzodkiewka, sałata, możemy wysiewać zioła, koperek, kapusta ozdobna, cykorią lub też warzywa na zbiór jesienny.

Do uprawy warzyw i ziół najlepsze jest stanowisko południowe lub południowo-zachodnie. Na wystawie półcienistej dobrze poradzą sobie: koperek, boćwina, fasola karłowa.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    Pies Ogrodnika (Gość), 7 marca 2012, 12:21

    Oczywiście, że można mieć warzywa i zioła w donicach, nawet na balonie. Mieszkańców Krakowa zapraszamy na kursy ogrodnictwa, na których pokazujemy jak je uprawiać. Uczestnicy na zajęciach sieją rośliny, które będą później uprawiać.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl