Witaj na MagazynDomowy.pl!

Warzywa poplonowe

Grządki po zebranych wczesnych warzywach warto zagospodarować przez obsianie lub obsadzenie ich warzywami poplonowymi. Będzie to z korzyścią dla nas, uzyskamy dodatkowy plon a dla gleby, utrzymanie jej w dobrej kulturze.

Przygotowanie grządek

Przed przystąpieniem do siewu należy usunąć resztki po zebranych warzywach a zagon przekopać widłami szerokozębnymi. Jeśli jest sucho, wówczas trzeba grządki nawodnić jeszcze przed przekopywaniem. Do uprawy poplonowej nadają się warzywa kapustne o krótkim okresie wegetacji - jarmuż, brokuły, wczesna odmiana kalafiora, sałata, rzodkiew, koper.

Kalafior

Dobre plony możemy uzyskać tylko na bardzo żyznej glebie. Do uprawy nadają się odmiany wczesne i średniowczesne. Kalafior uprawia się z rozsady, którą otrzymuje się przeciętnie po miesiącu od siewu. Nasiona odmian wczesnych powinny być wysiane w drugiej połowie czerwca lub na początku lipca. Rozsadę sadzimy w rozstawie 50-55 x 40-45 cm.

Sałata

Sałata głowiasta masłowa może być wysiewana przez cały lipiec do połowy sierpnia. Rozsadę sadzimy w odstępach 20-25 x 20 cm. Sałata głowiasta krucha, zwana lodową okres wegetacji ma dłuższy o dwa tygodnie od sałaty masłowej. Na rozsadniku wysiewamy ją w połowie lipca. Zalecana rozstawa to 40 x 30-35 cm. W tunelach wysokich lub w szklarniach w sałatę masłową na zbiór jesienny można wysiewać najpóźniej do 15 sierpnia a kruchą do końca lipca. Rośliny wysiane później nie zdarzą dorosnąć do pełnej wielkości.

Koper

Koper można wysiewać w lipcu i sierpniu w gęstych rzędach lub rzutowo na całej grządce. Koperek jesienny jest rzadziej atakowany przez mszyce. Młody koper najlepiej jest zamrozić na zimę w małych torebkach foliowych lub pojemniczkach plastikowych.

Rzodkiewka

Rzodkiewkę możemy wysiewać od połowy lipca do 20 sierpnia. Nasiona należy siać rzadko, najlepiej punktowo w rozstawie 6 x 6 cm. Przy zbyt gęstym siewie, konieczna będzie przerywka. Rzodkiewkę w tunelu lub szklarni możemy wysiewać do początków września.

Brokuły

Do uprawy poplonowej nadają się wczesne odmiany np. Cezar, Sebastian. Rozsadę brokułową, z siewu czerwcowego, sadzi się na grządce w początkach lipca w rozstawie 50-60 x 35-40 cm. Brokuły posadzone gęściej będą miały mniejsze róże, ale dorosną wcześniej.

Jarmuż

Może być sadzony w lipcu z rozsady przygotowanej w czerwcu. Z tego terminu sadzenia liście nadają się do zbioru późną jesienią i na początku zimy. Rozsadę jarmużu wysadza się w rozstawie 5-60 x 40-50 cm. Jarmuż można spożywać w różnej fazie rozwoju. Przy późnym sadzeniu zaleca się większe zagęszczenie. Jarmuż można wysiewać wprost do gruntu.

Rzodkiew

Rzodkiew odm. Agata może być wysiewana przez cały lipiec aż do początku sierpnia. Z siewu sierpniowego warzywo dorośnie na przełomie września i października i nadaje się do krótkotrwałego przechowywania w lodówce lub chłodnej piwnicy.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    Patrycja (Gość), 28 lipca 2014, 11:34

    Ja mam tunel foliowy pod którym uprawiam pomidory, ogórki, sałatę. Tunel jest mały więc nie wiele się w nim mieści, ale mam nadzieję że w przyszłości będę miała dużą szklarnie :)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl