Witaj na MagazynDomowy.pl!

Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko to krzew zakwitający jako jeden z pierwszych wczesną wiosną Kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem liśćmi. Jest to bardzo efektownie wyglądająca roślina, zwłaszcza kiedy leży jeszcze śnieg, ale bardzo niebezpieczna. Jest w całości trująca – zjedzenie 10-12 jagód może być śmiertelne dla dorosłego człowieka, a dla dziecka już 1-2 owoców jest śmiertelnie trujące.

Charakterystyka

Wawrzynek wilczełyko występuje w stanie naturalnym w lasach Europy, Azji, Syberii i Kaukazu. W Polsce jest pod ścisłą ochroną. Jest krzewem niezbyt wysokim, dorasta do 1-1,5 metra, niezbyt zagęszczonym. Kwiaty o barwie różowej pojawiają się na przełomie marca i kwietnia. Spotyka się również odmiany o kwiatach białych. Są one intensywnie pachnące, przypominają zapach hiacyntów, miododajne, pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści. Po przekwitnięciu pojawiają się małe jagody, początkowo zielone, później przybierają barwę czerwoną. Jest wrażliwy na suszę i odporny na mrozy.

Warunki uprawy

  • Stanowisko - półcień, dobrze znosi również całkowite zacienienie. W stanie naturalnym rośnie w lasach liściastych i w zaroślach.

  • Podłoże - preferuje gleby próchniczne, świeże, stale wilgotne, źle rośnie na glebach suchych i szybko nagrzewających się.

  • Cięcie - wawrzynek wilczełyko rośnie bardzo wolno. Nie wymaga przycinania, trudno odrasta i słabo się zagęszcza. Przycinamy tylko w razie konieczności, po kwitnieniu.

Zastosowanie

Ze względu na powolny wzrost może być ozdobą skalniaków. Pięknie się prezentuje, zwłaszcza w okresie kwitnienia na tle jasnozielonych krzewów zimozielonych. Jeśli mamy taką możliwość posadźmy go na widocznym miejscu z okna. Będzie to miły akcent dekoracyjny, zwłaszcza wczesną wiosną podczas kwitnienia.

Uwaga

Roślina całkowicie trująca. Trujące są owoce i liście. Szkodliwie działa już sam kontakt z tą rośliną – może powodować zaczerwienie lub obrzęk oraz pojawienie się pęcherzy na skórze.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl