Witaj na MagazynDomowy.pl!

Weekend w Pradze

Zbliża się kolejny długi weekend. Jeśli jeszcze nie zaplanowałaś jak spędzisz te letnie czerwcowe dni, może warto wziąć pod uwagę wypad do Pragi? To najpiękniejsza stolica Europy. Zachwyca i oczarowuje na każdym kroku.

Zwiedzanie Pragi warto zacząć od wyjścia na wzgórze Petrin. To największy praski park górujący nad miastem, z którego roztacza się magiczna panorama. Ze wzgórza można zjechać kolejką linową wprost na Malą Stranę. Z kolei na wzgórze najlepiej udać się tramwajem (m.in. 22, 23, 25) i na początku drogi, w klasztorze na Strahovie zwiedzić dwie przepiękne biblioteki.

Widok ze wzgórza Petrin Widok ze wzgórza Petrin

Jedna z bibliotek; mniejsza Jedna z bibliotek; mniejsza

Pragę warto zwiedzać pieszo i chłonąć niesamowity czeski klimat wąskich uliczek. Wszystkie chodniki w Pradze są brukowane, dlatego o obcasach można zapomnieć! Kobiety zwiedzające Pragę w szpilkach wyglądają naprawdę komicznie.

Zwiedzając Zamek Praski nie można pominąć najśmieszniejszej w Europie zmiany warty. Jej komiczność to zamierzony efekt. Odrobiny humoru zapragnął prezydent Havel. Mundury wartowników zaprojektował nagrodzony Oscarem autor kostiumów do filmu Amadeusz.

Zmiana warty Zmiana warty

Za fasadami zamku wznosi się gotycka katedra św. Wita. Najlepiej jednak katedrę Wita oglądać z tarasu Belwederu.

Most Karola to najbardziej tajemnicza atrakcja Pragi. W dzień tętni życiem, a o zmroku, kiedy turyści powoli ustępują budzi lęk. Z góry spogląda na nas 31 posągów świętych. Warto udać się na Wieżę Mostową, by przekonać się, że most ma kształt litery „S”.

Widok z Mostu Legii Widok z Mostu Legii

Plac Wacława to centrum współczesnej Pragi. Znajduje się tam nie tylko wiele cennych budowli architektury secesyjnej, ale także wiele sklepów. To na Placu Wacława prażanki najczęściej robią zakupy. Będąc tam nie można pominąć słynnego sklepu obuwniczego Baty i sklepu ze słodyczami Lindta.

Na nowym mieście najbardziej zwraca na siebie uwagę Teatr Narodowy. To masywna, robiąca wrażenie i troszkę nie pasująca do otoczenia budowla, która sąsiaduje z najsłynniejszą praską kawiarnią Cafe Slavia. Do Teatru Narodowego warto wybrać się na czeską operę, która uznawana jest za jedną z najlepszych w Europie!

Widok na Teatr Narodowy z Mostu Karola Widok na Teatr Narodowy z Mostu Karola

Rynek Starego Miasta powstał w XI wieku jako plac targowy. Dziś jest to nie tylko serce Starego Miasta, ale całej Pragi. Ratuszowy zegar o każdej pełnej godzinie (9:00-21:00) funduje turystom niezwykłe widowisko. Zegar Astronomiczny więcej mówi nam jednak o gwiazdach niż o aktualnym czasie.

Najlepszym punktem widokowym w Pradze jest Żiżkov TV Tower. Przy ładnej pogodzie widoczność sięga nawet 100 km! Sama zaś konstrukcja wznosi się na 260 m wysokości. Na piątym piętrze – na wysokości 63 m – mieści się restauracja, gdzie można zjeść posiłek w pięknej scenerii.

Zdjęcia w większym formacie znajdują się w galerii:

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (10)

 • Zgłoś nadużycie Agniecha awatar
  Agniecha, 25 maja 2007, 18:40

  Byłam juz w Pradze i uważam, ze to jedna z najpiękniejszych europejskich stolic. Koniecznie trzeba połazić też po praskich knajpkach i spróbowac czeskiego piwa. Najlepiej tam smakuje!

 • Zgłoś nadużycie
  szafamody (Gość), 21 kwietnia 2008, 21:53

  Zgadzam sie w 100% z tobą AGA.

 • Zgłoś nadużycie
  Sylwunia1383 (Gość), 24 września 2008, 22:57

  Bylam jmuz w pradze. Tam jest pieknie

 • Zgłoś nadużycie
  AGA (Gość), 12 maja 2009, 17:30

  moim zdaniem Praga jest pięknym miastem -warto tam pojechać ;)
  są tam piękne i romantyczne miejsca

 • Zgłoś nadużycie
  AGA (Gość), 12 maja 2009, 17:31

  byłam już w Pradze zamiezram znów się tam wybrać

 • Zgłoś nadużycie
  Dominik (Gość), 24 sierpnia 2009, 16:42

  a ja jeszcze nie byłem, ale mam nadzieje że uda mi się w ten weekend. Każda z osób która tam była mówi że wróci w to magiczne miejsce

 • Zgłoś nadużycie
  Alek (Gość), 10 października 2011, 23:14

  Jeszcze tam niebylem ale w tym roku pojade , podobno jest tam pięknie

 • Zgłoś nadużycie
  jaguar (Gość), 23 listopada 2011, 21:39

  Ja mam podarowany pobyt w Pradze na 4 dni - teraz tylko zastanawiam sie kiedy najlepiej pojechac - tak bez zbednego tloku na ulicach a moze sa tansze dni za zwiedzanie ?? ? prosze o info.

 • Zgłoś nadużycie
  Alicja (Gość), 25 kwietnia 2012, 19:51

  Ktoś był z tym biurem? fostertravel.pl/wycieczki-objazdowe/ Nie wiem czy się nie wybrać i nie mieć z głowy załatwiania biletu , hotelu czy transportu.

 • Zgłoś nadużycie
  Remik (Gość), 9 stycznia 2013, 16:15

  Praga to nie tylko zabytki! Jako fan piwa Staropramen polecam Staropramen Visitor's Center. Naszpikowana efektami dźwiękowymi i wizualizacjami interaktywna wycieczka po browarze. Łatwy dojazd i tanie bilety. Polecam!

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Podróże

Ostatnio na MagazynDomowy.pl