Witaj na MagazynDomowy.pl!

Werbena - Verbena

Werbena pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, nadaje się na stanowisko w pełnym słońcu, jak i w półcieniu.

W naszym klimacie werbena jest kwiatem jednorocznym. Występuje jako odmiana z pędami zwieszającymi się, jak i rosnącymi prosto do góry, a także wysokopienna. Werbena wytrzymuje stosunkowo niskie temperatury, jednak nie jest mrozoodporna. Odmiany o wzniesionych łodygach sadzi się na rabatach, jako rośliny obwódkowe. Znakomicie nadają się także do obsadzania mis, pojemników, skrzynek balkonowych. Odmiany zwisające najlepiej prezentują się w wiszących koszach lub w skrzynkach balkonowych. Werbeny lubią ziemię próchniczną i regularnego podlewania i zasilania. Należy także usuwać przekwitłe kwiatostany oraz suche łodygi. Kwiaty te rozmnażane są z nasion, jednak najkorzystniej jest nabyć gotowe sadzonki.

Można jednak samemu spróbować rozmnożenia roślin, wysiewając nasiona w lutym do skrzynek w domu, szklarni lub ciepłym inspekcie. Kiedy siewki podrosną należy je przepikować do osobnych doniczek i ustawić na na słonecznym parapecie. Możemy również jesienią przyciąć pędy werbeny i przechować ją w chłodnej piwnicy, a wiosną przesadzić do świeżego podłoża i ustawić w jasnym miejscu. Werbenę można też rozmnożyć przez sadzonki pobrane w lecie i ukorzenione w torfie. Wówczas w następnym sezonie mamy obficie kwitnące rośliny.

Chociaż najnowsze odmiany są już odporne na choroby, to wciąć dużym zagrożeniem dla werbeny jest mączniak. Choroba ta pojawia się, kiedy rośliny są nadmiernie zagęszczone, a ich liście oraz kwiaty długo pozostają mokre. Mączniak objawia się białym nalotem na liściach, a także osłabieniem wzrostu i kwitnienia. Po zauważeniu objawów rośliny opryskujemy ekologicznym Bioseptem bądź jednym z preparatów grzybobójczych: Amistar lub Nimrod. Zabieg powtarzamy po 10 dniach.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (1)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl