Witaj na MagazynDomowy.pl!

Wiąz do ogrodu

Wiązy, które spotykamy w naszych lasach, są potężnymi drzewami, dorastają do 30-40 metrów. Drewno wiązów jest twarde, cenione w meblarstwie i przy budowach łodzi.

Odmiany

Do ogrodów możemy wybierać wiązy mniejsze. Są to niekiedy mieszańce odmian krajowych i zagranicznych. Rosną w formie drzewa lub krzewu. Bardzo oryginalnym pokrojem charakteryzuje się wiąz w formie parasolkowej - wiąz górski "Pendula" i mieszaniec "Camperdownii" Odmiany te szczepi się na wysokim pniu, a ich gałęzie zwieszają tworząc naturalną altankę. Inną odmianą wyróżniającą się stożkowym pokrojem jest wiąz "Dampieri". Liście tego drzewa skierowane są do góry i przytulają się do gałązek. Odmiana "wredei" jest żółtolistną wersją tego wiązu.

Pendula Pendula

Geischa Geischa

Z kolei wiąz "Jacqueline Hillier" rośnie w formie krzewu, bardzo powoli i dopiero po 25 latach osiąga ponad 3 metry. Odmiana charakteryzuje się bardzo ciemnymi liśćmi, stanowi optycznie ciężką bryłę. Dlatego też najlepiej zestawiać ją z roślinami i jasnych barwach i lekkiej budowie. Podobną budowę ma wiąz bardziej zaokrąglony "Geischa". Odznacza się niezwykle urodziwymi liśćmi. Są małe, o ząbkowanych brzegach, a każdy ząbek ma biała końcówkę. Te dwie odmiany można uprawiać w pojemnikach, trzeba je jednak zabezpieczyć na zimę. Dają się też łatwo formować, co nie rzadko wykorzystują miłośnicy bonsai. Na uwagę zasługuje też wiąz syberyjski "Pimula". Ma bardzo cienkie pędy i małe liście. Odporny na suszę.

Warunki uprawy

Wiązy dobrze rosną na stanowiska słonecznych jak też w półcieniu. Odmiany ogrodowe nie są tak odporne na suszę, zwłaszcza młode, świeżo posadzone okazy. Rośliny lubią gleby żyzne o odczynie od kwaśnego do lekko zasadowego. Większość wiązów dobrze znosi zanieczyszczone powietrze w miastach, ale należy unikać sąsiedztwa jezdni, ponieważ szkodzi im zasolone podłoże.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl