Witaj na MagazynDomowy.pl!

Wierzba - choroby

Miniaturowe wierzby cenione są ze względu na urodę, oryginalność i zajmują niewiele miejsca w ogrodzie. Jednak jak większość roślin narażone są na atak różnych chorób.

Parch wierzby

Wiosną, wkrótce po rozpoczęciu okresu wegetacyjnego, liście gwałtownie czernieją, więdną i zamierają. Następnie, na pozostałych liściach, wyglądających na zdrowe pojawiają się objawy chorobowe, a roślina wygląda jak spalona. Grzyb wrasta przez ogonki do pędów powodując zamieranie.

  • Zwalczanie - wycinać i palić silnie porażone pędy. Wiosna, gdy pojawia się liście, roślinę opryskać 3-4 krotnie stosując przemiennie Bravo 500 SC, Baycor 5 WP, Dorado 200 EC lub Topas MZ.

Czerniak wierzby

Wiosną na liściach pojawiają się pojedyncze, mało widoczne, jasnozielone lub żółte plamy. W drugiej połowie lata, w miejscu plam, na górnej stronie liścia pojawia się czarna, zbita grzybnia. W okresie rozwijania się liści, zarodniki grzyba zakażają kolejne liście i rośliny.

  • Zwalczanie - usuwać i palić opadłe liście. Od momentu pojawienia się liści stosować oprysk Bravo 500 SC, Topas MZ, Baycor 300 EC.

Zamieranie pędów

Na roślinie po przebytych trudnych warunkach np. niska temperatura, uszkodzenie mechaniczne lub przez owady zauważamy zamieranie pędów. Zazwyczaj w okresie spoczynku, na pniu wierzby piennej lub gałązkach, pojawiają się nekrotyczne plamy, stopniowo obejmują cały obwód pędu. Część pędu powyżej miejsca zakażenia obumiera. Na zielonych pędach nekroza jest żółta, natomiast na pędach o barwie żółte -brązowa. Podatność pędów na infekcje zmienia się i największa jest w okresie spoczynku.

  • Zapobieganie - wycinać chore części, a roślinę opryskać Funaben 50 WP, Topsin M 70 WP. Rany na pniu po oczyszczeniu zasmarować farba emulsyjną z dodatkiem jednego z podanych preparatów w stężeniu 2%.

Bakteryjne więdnięcie pędów

Wiosną i latem część liści więdnie, zwija się i brązowieje, pozostając na roślinie. Pędy od wierzchołka zamierają. Po przekroju podłużnym pędu mogą być widoczne czarne smugi na drewnie. Choroba przenosi się na sąsiednie rośliny przez owady. Bakterie zimują w chorych gałązkach, powodując zakażenie pąków liściowych jeszcze przed ich rozwinięciem. Objawy choroby mogą być mylone z uszkodzeniami mrozowymi, jednak mróz powoduje brązowienie wszystkich liści.

  • Zapobieganie - usuwać silnie porażone pędy, a roślinę opryskać 1-2 krotnie, stosując Miedzian 50 WP.

Rdza

Zazwyczaj w połowie lata na dolnej stronie liści, a czasami na zielonych pędach pojawiają się żółto-brązowe, a następnie brunatne skupienia zarodnikowania grzyba. Na górnej stronie widoczne są żółtozielone lub brązowe, drobne plamy. Porażone liście przedwcześnie opadają.

  • Zapobieganie - usuwać i palić opadłe liście, silnie porażone pędy wycinać. Porażona roślinę opryskać 3-4 krotnie stosując Baycor 300 EC, Saprol, Topas MZ 61 WP.

Plamistość liści

Na górnej stronie liście plamy są ciemnobrązowe i widoczne są również od spodu. Młode liście są zdeformowane i mogą przedwcześnie opadać. Na pędach, szczególnie tegorocznych, pojawiają się plamy, które wysychają i pękają, tworząc rakowate rany.

  • Zapobieganie - usuwać porażone części rośliny i zastosować oprysk Baycor 300 EC, Bravo 500 SC, Funaben 50 WP lub Topsin M WP.
Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl