Witaj na MagazynDomowy.pl!

Wierzba mandżurska

Wierzba mandżurska należy do rodziny wierzbowatych, pochodzi z Korei i Chin. Jest odporniejsza na mrozy od swoich kuzynek. Bardzo dekoracyjna i efektowna ze względu na rozmiary i kręcone gałęzie.

Charakterystyka

Drzewo osiąga 5 metrów wysokości, w sprzyjających warunkach może dorosnąć nawet do 10 metrów. Cechą charakterystyczną są długie, spiralnie powyginane gałęzie, koloru zielonkawo-żółtego. Od strony nasłonecznionej przybierają barwę czerwonawą. Listki są lancetowate, ciemnozielone, od spodu jaśniejsze. Kwiaty to jasno-zielone kotki pojawiające się wraz z liśćmi w kwietniu i maju.

Warunki uprawy

  • Podłoże - nie ma szczególnych wymagań glebowych, jednak jak każda wierzba preferuje wilgotne podłoże.

  • Stanowisko - miejsca jasne i słoneczne, może rosnąć również w półcieniu.

  • Cięcie - wierzba mandżurska doskonale znosi cięcie, a ponieważ mocno się rozrasta i może zdominować ogród, należy ją co wiosnę jeszcze przed pojawieniem się liści mocno przyciąć. Możemy przycinać ją na dowolnej wysokości, w zależności jaką chcemy mieć formę drzewa i jego rozmiary.

  • Nawożenie - jeśli mamy w ogrodzie bardzo ubogą ziemię, możemy zasilić ją kompostem bądź też nawozami wieloskładnikowymi, które stosujemy od marca do czerwca.

Zastosowanie

Wierzba mandżurska odpowiednio formowana może w ogrodzie zastąpić parasol lub altankę – pozwalamy jej rosnąć do odpowiedniego rozmiaru, następnie wycinamy wszystkie gałęzie do żądanej wysokości. Długie zwisające gałęzie utworzą nam ściany a gęsty pokrój korony będzie służył jako parasol. Może być też wykorzystana do zasłonięcia brzydkiego widoku czy muru. Pięknie wygląda także prowadzona w niewielkich rozmiarach i posadzona w donicy,jako ozdoba balkonu czy tarasu. Gałązki wierzby mandżurskiej są powszechnie wykorzystywane do kompozycji florystycznych

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl