Witaj na MagazynDomowy.pl!

Wierzba - szkodniki

Wierzba jest bardzo dekoracyjną rośliną, , prowadzona w formie piennej może służyć jako parasol. Niestety bardzo często atakują ją szkodniki.

Mszyca wierzbowa

Żeruje przez cały sezon wegetacyjny. Na najmłodszych pędach i spodniej stronie liści tworzy kolonie złożone z bezskrzydłych osobników barwy zielonej i pomarańczowej. Objawy żerowania widoczne są na liścia w postaci żółtych, później rdzawo-czerwonawych plam. Pędy silnie opanowane przez mszycę nie rosną. Po zauważeniu pierwszych kolonii należy opryskać preparatem Fastac 10 EC.

Rynnica topolowa

Jest to chrząszcz z rodziny stonkowatych, o ceglastoczerwonych pokrywach. Często żeruje na liściach wierzby purpurowej i białej odmiany płaczącej, wygryzając w nich dziury. Larwy kremowobiałe z czarnymi brodawkami na ciele, początkowo zeskrobują miękisz na górnej stronie liści, później wygryzają w nich dziury. W okresie żerowania należy opryskać roślinę np. Sherpa 10 EC.

Naroślarz jabłuszkowiec

Szkodnik najczęściej atakuje wierzbę iwę i wierzbę białą. Na liściach tworzą się owalnego kształtu wyrośla, od dołu zielone, od góry czerwone, ułożone po kilka w szeregu. W każdym żeruje jedna larwa. W pierwszej połowie lipca opuszczają wyrośla przez otworki wygryzione od spodniej strony liścia i schodzą do gleby, gdzie następuje przepoczwarkowanie. W ciągu roku występują dwa pokolenia szkodnika. To drugie jest bardziej liczniejsze i szkodliwsze, pojawia się w sierpniu. W pierwszej połowie września należy usunąć liście z gałązkami i spalić.

Przędziorek wierzbowiec

Szkodnik żeruje od maja na dolnej stronie liści, wzdłuż nerwu głównego. Roztocze szczególnie upodobało sobie wierzby iwy. W Wyniku żerowania liście żółkną, a następnie stają się rdzawe. Osobniki dorosłe są żółte, z czarniawymi plamkami, długości około 0,3 mm. Ich jaja zimują pod łuskami pąków lub w szczelinach kory.

W okresie wegetacji przędziorki można zwalczać stosując oprysk preparatem Talstar 100 EC.

Krytoryjek olszowiec

Jest najbardziej dokuczliwym szkodnikiem wierzb. Ma od 5,6 do 8 mm długości, barwę smolistoczarno-białą. Żeruje na jednorocznych, lub dwuletnich gałązkach, wygryzając w nich ranki aż do miazgi. Wierzchołki silnie uszkodzonych pędów mogą zasychać. Najwięcej szkód wyrządzają larwy żerujące pojedynczo w 1-3 letnich pędach lub pniach miniaturowych wierzb. Rozwój jednego pokolenia trwa ponad rok.

W okresie wylotu chrząszczy z miejsc zimowania, w końcu kwietnia lub początkiem maja, należy opryskać drzewka preparatem Sumi-Alpha 5 EC.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl