Witaj na MagazynDomowy.pl!
Wino kasztanowe jest najszybciej rosnącym i osiągającym największe rozmiary pokojowym pnączem. Pochodzi z Wietnamu i Laosu.
Warunki uprawy
W warunkach naturalnych pędy dostają do 50 metrów długości, a roczne przyrosty mierzą 5-7 metrów. Oczywiste, że w warunkach domowych takich dużych warunków roślina nie osiągnie, ale 5-cio metrowe okazy nie należą do rzadkości.
Roślinie należy zapewnić dużo rozproszonego światła. Można też przyzwyczaić ją do lekko zacienionego stanowiska. Latem najbardziej odpowiada jej temperatura 20-25 stopni, a w okresie zimy 12-15 stopni. Roślina największy przyrost ma latem i wówczas należy ją intensywnie podlewać. Zimą wystarczy tyle, by podłoże było lekko wilgotne. Nie można dopuścić do zalania, ani do przeschnięcia korzeni. W okresie letnim tetrastigma lubi być często zraszana. Spryskujemy ją letnią miękką wodą np. przegotowaną. Woda twarda pozostawia na liściach plamy. Ze względu na duże przyrosty, roślina wymaga ontensywnego nawożenia przez cały okres wegetacji. Zasilamy ją co 7-10 dni mieszankami nawozów przeznaczonych do roślin o ozdobnych liściach.
Tetrastigma charakteryzuje się również dużą ilością korzeni. Młode egzemplarze, które szybko się rozrastają, przesadzamy nawet dwa razy wciągu roku, starsze raz na rok. Okazom starszym rosnących w dużych pojemnikach, wymieniamy wierzchnią warstwę podłoża. Ziemia powinna być bardzo żyzna, pulchna, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym (pH 6,7-7,5). Od czasu do czasu należy ścierać kurz gromadzący się na liściach. Najlepiej robić to watą lub miękką gąbką zwilżoną w wodzie.
Rozmnażanie
Roślinę najlepiej rozmnażać przy okazji podcinania pędów. Odcięty pęd dzielimy ostrym nożem na odcinki jednowęzłowe z jednym liściem. Końce sadzonek zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy do doniczek z torfem lub ziemią liściową zmieszaną z perlitem. Sadzonki zagłębia się tak, aby pak pozostał nie zakryty, w przeciwnym razie może zgnić. Należy pamiętać o stałym podlewaniu, podłoże powinno być stale wilgotne. Rośliny trzeba okryć woreczkiem foliowym, ale niezbyt szczelnie. W temperaturze około 20 stopni sadzonki ukorzenia się po około 10-15 tygodniach.
Choroby i szkodniki
Na brzegach liści pojawiają się ciemne plamy, liście opadają, zamierają wierzchołki pędów - takie objawy najczęściej występują zimą, kiedy roślinie jest za zimno lub za ciemno. Powodem takich objawów może być również zalanie korzeni, przenawożenie. Należy wówczas zmienić ziemię w doniczce.
Blaszki liściowe bledną i powstają na nich brązowe plamy - to objaw poparzenia słone3cznego, należy roślinę odsunąć od okna.
Liście od brzegów stają się jasnozielone, ciemnozielone pozostają jedynie przy nerwach - to objaw zagłodzenia rośliny, należy zwiększyć dawki nawozu.
Liście żółkną i opadają, na ich dolnej stronie widoczna jest pajęczynka - to przędziorki. Zwalczamy je poprze opryskiwanie jednym z preparatów np. Karate, Danitol.
Filodendron trafił do Europy z tropików Ameryki Południowej i Środkowej. W naturze rośnie jako drzewo, olbrzymi krzew i pnącze. W uprawie domowej poleca się zarówno w formie wzniesionej jak ... Czytaj dalej »
Ach jaka szkoda, że zdjęcie nie pachnie. Zapachu stefanotisa nie sposób opisać. Nie ma nawet perfum, czy innej rośliny o podobnym zapachu. Czytaj dalej »
Amarylis to piękny duży kwiat, podobny do lilii. Bardzo często mylony jest z popularnym hipeastrum. Jednak kraje ich pochodzenia są różne - amarylis pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, a ... Czytaj dalej »
Peperomie to kwiaty eleganckie i bardzo łatwe w uprawie. Udają się nawet tam, gdzie inne kwiaty nie chcą rosnąć. Jedne źródła podają, że peperomii jest ponad tysiąc gatunków, inne, że około 500. ... Czytaj dalej »
Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, wanna czy prysznic, ...
Wiosna tuż, tuż. Mimo łagodnej zimy wszyscy z ...
Obserwując zjawiska przyrodnicze np. zachodzące słońce, ...