Witaj na MagazynDomowy.pl!

Wiśnie ozdobne

Drzewka te to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych kwitnących akcentów w wiosennym ogrodzie. Do wyboru mamy krzewy lub drzewka, zależnie od wielkości naszej działki.

Charakterystyka i zastosowanie

Wiśnie ozdobne występują jako drzewka i krzewy. W kwietniu i maju obsypują się pięknymi biało-różowymi kwiatami. W Japonii mają one swoje święto - "Święto kwitnącej wiśni". Większość gatunków wiśni ozdobna jest również jesienią, kiedy to liście przebarwiają się na odcienie pomarańczowo-czerwone. Do wyboru mamy gatunki słabiej rosnące, nadające się do niewielkich ogrodów, natomiast większe wymagające nieco większej przestrzeni, by mogły zaprezentować swój urok. Są też odmiany o zwisających pędach, które polecam do posadzenia w okolicach oczka wodnego. Dobrze komponującycm się towarzystwem dla wiśni ozdobnych będą kwiaty w kolorach niebieskich, żółtych, tulipany, wrzoście, tawuły. Jeśli dysponujemy większą działką posadźmy obok świdośliwę, gruszę ozdobną, czy różne gatunki brzózy. Doskonałym tłem na tych wszystkich ozdbnie kwitnących drzewek będą żywotniki, cisy, sosny.

Amanogawa Amanogawa

Kiku-shidare Kiku-shidare

Gatunki i odmiany

W Polsce najczęściej uprawiane są odmiany wiśni piłkowanej. W tej grupie mamy trzy różniące się pokrojem - pierwsza to "Amarogawa" - o bardzo wąskiej koronie, dorastająca do 5 metrów wysokości, kwiaty ma pełne, jasnoróżowe, o delikatnym zapachu. Druga - "Kiku-shidare" - osiąga podobne rozmiary, a wyróżnia się zwisającymi gałązkami. Kwiaty ma nieco mniejsze niż poprzedniczka, zdecydowanie ciemniejsze. Trzecia - "Kanzan" o koronie odwrotnie stożkowej i skośnie rosnących gałązkach. Dorasta nawet do 10 metrów. Kwiaty ma duże, zwisające na szypułkach, które pięknie prezentują się od dołu.

Długim okresem kwitnienia, dorastająca do 5-8 metrów, chrakteryzuje sie odmiana "Shirofugen". Kwiaty ma niemal białe, pełne, w miomencie przekwitania różowe. Kwitnie później niż poprzednie, czasami dopiero w czerwcu.

Drugim najczęściej spotykanym gatunkiem jest wiśnia różowa, szczególnie jej odmiana Pendula o zwisających pędach. Osiąga ona 3-5 metrów wysokości i niemal podobna szerokość. Kwiaty, niemal białe rozwijają się już w kwietniu. Inna popularną odmianą jest Autumnalis i Autumnalis Rose. Są to niewielkie drzewka lub duże krzewy, dorastające do 5 metrów wysokości. U pierwszej kwiaty są półpełne, jasno-różowe, u drugiej ciemniejsze, które rozwijają się już jesienią w listopadzie lub w grudniu. Ale zasadnicze kwitnienie przypada na miesiące marzec/kwiecień.

Pośród odmian mieszańcowych na uwagę zasługuje Okame, dorastająca do 2-3 metrów. Kwiaty ma niewielkie, ciemno-różowe z czerwoną nasadą, które rozwijają się początkiem kwietnia

Wymagania i pielęgnacja

Większość uprawianych w naszym klimacie wiśni ozdobnych w pierwszych latach po posadzeniu wymaga okrycia na zimę, szczególnie w zimniejszych rejonach kraju. Starsze egzemplarze radzą sobie dobrze. Wszystkie gatunki lubią gleby żyzne, dostatecznie wilgotne. Do nasadzenia wybierajmy miejsca osłonięte.

Większość gatunków wiśni szczepiona jest czereśni ptasiej, dlatego też należy zwrócić uwagę na silne pędy podkładki wyrastające poniżej miejsca szczepienia. Pędy te sukcesywnie usuwamy, by nie zdominowały odmiany szlachetnej.

Wiśnia jesienią Wiśnia jesienią

Wiśnie źle znoszą silniejsze cięcia, gdyż łatwo ulegają infekcjom. Cięcie ograniczamy do minimum, usuwając tylko pędy chore i suche.

Drzewka lub krzewy formujemy od samego początku, usuwając niewłaściwe, silnie krzyżujące się pędy, tak, by uzyskać ładny pokrój dla danej odmiany.

Jeśli jednak musimy z jakiś względów wykonać przycięcie, to zróbmy to późnym latem. Rany po cięciu należy bezwzględnie zabezpieczyć.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (2)

  • Zgłoś nadużycie
    Mawan (Gość), 21 września 2015, 10:53

    śliczny ogrf3d! a ja akurat pielęgnować lubię. gdy byłam dzeiikcem posadziłam na działce sosny i brzozy, teraz to wielkie drzewa, to cudowne mf3c zobaczyć jak urosły.

  • Zgłoś nadużycie avatar
    Pchlara, 18 marca 2019, 12:10

    Kiku-shidare bardzo ładnie wygląda, w Polsce sadzonka to koszt około 50zł

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl