Witaj na MagazynDomowy.pl!

Wrzesień w ogrodzie

Dni coraz krótsze, noce chłodniejsze, kwitną wrzosy, a liście powoli opadają. Przełom sierpnia i września to też pełen rozkwit kwiatów balkonowych. Jeśli jednak po powrocie z wakacji zauważysz, że coś marnienie, nie martw się, tylko dosadź gatunek kwitnący jesienią.

Druga odsłona balkonu

Zdarza się, że niektóre kwiaty nie wytrzymały trudów lata, są przesuszone, zniszczone przez burzę, czy grad, albo tez zaatakowane przez choroby. Zabiegi ratowania w postaci skracania pędów, zasilanie nic nie dają. Dlatego też lepiej usunąć je wraz z korzeniami, dosypać świeżej ziemi i posadzić nowe rośliny np. chryzantemy, wrzosy, wrzośce, kapustę ozdobną. Miłośnicy chryzantem mają w czym wybierać. Na balkony polecam odmiany o kwiatach miniaturowych, dobrze rozkrzewionych i zwartym pokroju.

Kolorowe kwiaty można połączyć ze starcem o srebrnych liściach. Jesienią pojawiają się też świeże bratki. Bardzo efektownie o tej porze wygląda kapusta ozdobna. Jej różnobarwne liście są odporne na chłody i wytrzymują nawet niewielkie przymrozki.

Na dłużej

Niektóre gatunki roślin posadzone jesienią mogą rosnąć w skrzynkach przez kilka sezonów np. wrzosy. W jednej skrzynce można posadzić kilka kolorów - wrzosy mamy liliowe, fioletowe, białe, czerwone, niektóre mają też ozdobne liście, srebrne czy żółte. Na uwagę zasługują też niektóre byliny np. astry wieloletnie odmiana niska, rudbekia, czy rozchodniki.

Pielęgnacja jesiennych roślin

Świeżo posadzone rośliny prze dwa tylko tygodnie tylko podlewamy. Później sezonowe gatunki warto też zasilać, dzięki czemu będą dłużej kwitły. Bylin i krzewów już nie zasilamy, muszą przygotować się na zimę. Musimy też pomyśleć o zabezpieczeniu pojemników na zimę. Zbierzmy potrzebne materiały, jak np, styropian, worki jutowe, suche liście, Gatunki wrażliwe na mróz lepiej zabrać do domu i umieścić w temperaturze odpowiedniej danemu gatunkowi.

Prace w ogrodzie

 • Zaprzestajemy nawożenia drzew, krzewów, bylin nawozami zawierającymi azot, a zastępujemy go mieszankami jesiennymi, potasowo-fosforowymi.
 • Możemy jeszcze posadzić nowe lub przesadzić starsze krzewy iglaste i zimozielone.
 • Nadal kosimy trawnik i zaczynamy zasilanie jesienne, tak by dobrze przygotować murawę na zimę.
 • Przygotowujemy miejsce pod sadzenie drzewek owocowych - usuwamy chwasty, rozkładamy obornik i nawozy fosforowe i potasowe, dobrze jest przekopać ziemię.
 • Czyścimy oczko wodne z zalegającego mułu, co pozwoli na utrzymanie wody w czystości i ułatwi przezimowanie rybom.
 • Sadzimy cebulki tulipanów, narcyzów, szafirków itd. -Śledzimy prognozy pogody z ostrzeżeniami przed przymrozkami. A w razie ich wystąpienia przenosimy wrażliwe kwiaty do pomieszczenia.
 • Rośliny, które wracają do domu profilaktycznie opryskujemy preparatami owadobójczymi i grzybobójczymi.

Dodaj komentarz Komentarze (2)

 • Zgłoś nadużycie
  Ela (Gość), 15 września 2011, 17:54

  Witam Pani Noro! mamy podobnie na nazwisko , ja z domu tez jestem Krawczyk, ale to tak przy okazji.
  Mam pytanie, pisala Pani o uprawie imbiru w doniczce, czy da sie bulwe kupiona w sklepie zmusic do puszczenia klacza, to dziala troche jak przy ziemniaku ?? ? prosze o jakies wskazowki - pierwsze kroki, pozdrawiam serdecznie Elzbieta Migon z domu Krawczyk

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 15 września 2011, 21:37

  Tak w artykule http://www.magazyndomowy.pl/imbir-warunki-uprawy/ - są wskazówki dotyczące uprawy imbiru. Przy kupnie należy zwrócić uwagę by był on jak najświeższy, nie zbyt suchy. Kupimy go w każdym sklepie z warzywami.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl