Witaj na MagazynDomowy.pl!

Wrzosowy koniec lata

Gdy większośc roślin przygotowuje się do spoczynku zimowego, to wrzosy zabierają się do kwitnienia.

Rośliny wrzosowate dają szeroki wachlarz możliwości zaaranżowania całej działki lub też stworzenia na jej części oryginalnego ogródka, dekoracyjnego przez cały rok. Oprócz dobrze znanych wrzosów, kwitnących na przełomie lata i jesieni, do roślin wrzosowatych zaliczają się również wrzoście, kwitnące wiosną oraz niezwykłe różaneczniki i azalie. Wrzosy spełniają funkcję roślin okrywowych. Najbardziej lubią stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru i glebę o odczynie kwaśnym. Dobrym miejscem na posadzenie są przestrzenie miedzy iglakami, żarnowcami, pod drzewami, a także w towarzystwie różaneczników. Wrzosy mogą być piękną ozdobą naszych balkonów czy też tarasów.

Po wrzosy wybierzmy się nie do lasu, ale do centrum ogrodniczego. Tam czeka nas wspaniały spektakl kolorów. Możemy zakupić i stworzyć kompozycję niemal jak tęcza. Każda barwa wrzosu ma kilka odcieni. Co prawda nie ma koloru żółtego ani też pomarańczowego, ale łuskowe liście niektórych odmian przebarwiają się na rudy brąz.

Pielęgnacja wrzosów

Jeśli mamy glebę ubogą, wzbogaćmy ją w ziemię kompostową i kwaśny torf. Ciężką glebę należy rozluźnić żwirem i gruboziarnistym piaskiem. Na wilgotnych stanowiskach lepiej wrzosowiska nie zakładać. Dobierzmy odmiany tak, by kwitły od lata do jesieni. Jeśli chcemy by wrzosy całkowicie zakryły ziemię. należy je sadzić co 20-25 cm. Różnorodność odmian co do wysokości pozwala na stworzenie wrzosowiska o pofałdowanej powierzchni. Po posadzeniu i obfitym podlaniu rozkładamy wokół roślin ściółkę z kory sosnowej. Dzięki temu ziemia nie będzie zbyt szybko wysychała i nie rozplenią się chwasty. Gruba ściółka chroni także korzenie wrzosów przed przemarzaniem. Na zimę dobrze jest przykryć wrzosy gałązkami iglaków. Wiosną należy koniecznie przyciąć wrzosy tuż poniżej przekwitłych kwiatów. Dzięki temu ładnie się rozkrzewią i będą obficiej kwitły.

Następnie należy rośliny zasilić, najlepiej nawozem o spowolnionym działaniu lub przeznaczonym dla gatunków kwasolubnych. Latem wrzosy podlewamy tylko przy długo trwającej suszy, raczej obfitym strumieniem, ale krótko.

Wrzosy świetnie nadają się do suchych bukietów, ale też dzięki niemu mamy pyszny wrzosowy miód. Dlatego chrońmy go w naturalnym środowisku i nie zrywajmy.

Dodaj komentarz Komentarze (2)

  • Zgłoś nadużycie Paloma awatar
    Paloma, 27 sierpnia 2008, 23:49

    Wrzosy są piękne. Uwielbiam z nich suszone bukiety. Właśnie zamierzam posadzić je w ogródku :) Dzięki za rady ;)

  • Zgłoś nadużycie
    online (Gość), 23 grudnia 2009, 6:43

    nauczylem sie bardzo wiele

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl