Witaj na MagazynDomowy.pl!
Przedwiośnie to bardzo trudny okres do przetrwania dla wielu gatunków rodziny wrzosowatych - w dzień odwilż, nocą przymrozki.
"W marcu jak w garncu"
Podczas zimy i przedwiośnia zielone krzewinki narażone są na przemarznięcie i wysuszenie. W marcu panuje bardzo zmienna pogoda, w dzień ocieplenie, a noce chłodne, z przymrozkami. Najgorsze są mrozy połączone z wiatrem. Powoduje to wysuszenie liści, często całych roślin. Kiedy temperatura spada poniżej 0 stopni, a do tego wieje wiatr, to straty mogą być dużo większe niż sama niska temperatura.
Zamarznięta gleba uniemożliwia pobieranie wody przez korzenie i uzupełnianie jej ubytków w roślinie na skutek parowania. To bardzo trudne warunki na wrzosów, wrzośców, dabecji. Należy je osłaniać przed nadmiernym słońcem i silnym zimnym wiatrem, który działa wysuszająco. Działanie słońca jest szczególnie niebezpieczne końcem zimy i na przedwiośniu. Możemy to poznać po ciemnobrunatnym przebarwieniu końców pędów z liśćmi.
Czym okrywamy?
Bardzo prostym zabezpieczeniem jest nakrycie roślin gałązkami iglastymi. Układamy je na płasko, nie za gęsto, tak aby widoczne były małe przestrzenie. Nie powinna to być gruba warstwa, gdyż może to przyczynić się zaparzenia roślin, a nawet obumierania.
Innym rozwiązaniem jest włóknina polipropylenowa. Stosowanie włóknin jest bardzo wygodne, przepuszcza ona wodę i częściowo promienie słoneczne, a zarazem chroni prze zimnem i wiatrem.
Wrzosy możemy też nakryć siatką cieniującą o barwie zielone z polipropylenu. Przepuszczają one częściowo promienie słoneczne i opady.
Można też zastosować słomiane, lub trzcinowe maty, które szczególnie są przydatne w bardzo mroźne i wietrzne dni. Należy jednak pamiętać, aby w ciepłe dni uchylić maty.
Czym nie okrywamy?
Nie należy okrywać liśćmi, mokrą słomą, przyczynić się to może do gnicia roślin. Nie nadają się też różnego rodzaju folie - podczas dnia następuje wzrost temperatury, a nocą gwałtowny spadek, co przyczyna się do uszkodzenia krzewinek.
Ratunek dla uszkodzonych roślin
Krzewinki z brunatnymi, suchymi liśćmi możemy ratować poprzez obfite podlewanie i spryskiwanie, zwłaszcza podczas suchej i ciepłej wiosny. Obcinamy też uszkodzone pędy oraz zasilamy kompostem lub nawozami.
Aby uchronić się przed silnymi mroźnymi wiatrami możemy też chronić rośliny w inny sposób. Wybierajmy do posadzenia miejsca osłonięte, zwłaszcza dla wrzosów. Dobrym rozwiązaniem są zielone parawany z żywotników, jałowców, cisów.
Dni coraz krótsze, noce chłodniejsze, kwitną wrzosy, a liście powoli opadają. Przełom sierpnia i września to też pełen rozkwit kwiatów balkonowych. Jeśli jednak po powrocie z wakacji zauważysz, ... Czytaj dalej »
W majowym ogrodzie czeka na nas sporo pracy. Przycinamy przekwitnięte wiosenne krzewy i wrzośce, pielęgnujemy trawnik i rośliny cebulowe, siejemy kwiaty jednoroczne i pamiętamy o nawożeniu. Czytaj dalej »
Gdy większośc roślin przygotowuje się do spoczynku zimowego, to wrzosy zabierają się do kwitnienia. Czytaj dalej »
Aby utrzymać żyzność gleby należy regularnie ją nawozić. Można to robić poprzez kompostowanie, rozkładanie obornika, uprawę nawozów zielonych, nawożenie. Warto również wykorzystać torf, ... Czytaj dalej »
Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, wanna czy prysznic, ...
Wiosna tuż, tuż. Mimo łagodnej zimy wszyscy z ...
Obserwując zjawiska przyrodnicze np. zachodzące słońce, ...