Witaj na MagazynDomowy.pl!
Wybierając drzewa do ogrodu, należy zastanowić się nad ich funkcją. Czy mają pełnić rolę zacienienia, przyciągać wzrok okazem ozdobnym, czy też ma osłaniać naszą prywatność.
Przy wyborze drzewa musimy przede wszystkim dowiedzieć się, jak duże będzie wówczas gdy w pełni się rozrośnie. Dostępnych jest wiele gatunków ozdobnych drzew, nawet takich, które z powodzeniem możemy sadzić w małym ogrodzie.
Piękną ozdobą ogrodu są złotokapy i wiśnie piłkowate. Najlepszymi miejscami dla tych drzew jest ogród przed domem lub w pobliżu miejsca wypoczynku. Nie należy ich ukrywać gdzieś w kącie ogrodu.
Zwłaszcza pod koniec lata zapierające dech w piersiach robi wrażenie ambrowiec, wiśnia Sargenta, klony ozdobne. Te gatunki powinny rosnąć w specjalnych miejscach ogrodu. Klon palmowy ma lekką, niemal unoszącą się w powietrzu parasolkowatą koronę i najładniej wygląda na brzegu ogrodowego stawu, gdy jego sylwetka odbija się w lustrze wody. Nieduże drzewko klonu może być także ozdobą tarasu.
Przez cały rok piękną ozdobą ogrodu, jak również pełniące rolę osłony spełniają wiecznie zielone iglaki np. cis pospolity, cyprysy, jałowce. Mamy też zimozielone krzewy liściaste np. ostrokrzew, kiścień, różaneczniki.
Najlepszym okresem na sadzenie drzew jest cała jesień aż do początku zimy i wczesna wiosna. Przy sadzeniu należy pamiętać o wystarczająco dużym odstępie od ścian i fundamentów domu, a także od granicy działki. Posadzone drzewka należy opalikować i porządnie podlać, nawet wówczas gdy gleba jest wilgotna. Przy zakupie interesujące nas gatunku należy zapytać o wielkość rośliny już dorosłej i wymagane warunki uprawy. Nie wszystkie drzewa dobrze sobie radzą w każdym rodzaju gleby i warunkach klimatycznych. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się do szkółki ogrodniczej i rozmowa z ogrodnikiem lub innym fachowcem. Przykładem może być np. świerk pospolity, który jest bardzo dużym drzewem, ale jego odmiana "Barryi", rośnie bardzo wolno i w wieku 30 lat osiaga 2 metry. Początkowo drzewko ma formę kulistą, a z wiekiem staje się stożkowate.
Pamiętajmy, że duże drzewa nadają się wyłącznie do dużych ogrodów. Zatrzymują one dużą ilość światła, a jesienią ich opadające liście przysparzają sporo pracy i mogą również zatykać rynny. Szkody mogą także wyrządzić rozrastające się korzenie oraz gałęzie łamane przez wiatr.
Wiosna tuż, tuż. Mimo łagodnej zimy wszyscy z niecierpliwością wyczekujemy na pierwsze kwiaty i cieplejsze promyki słońca. A co za tym idzie na pracę w naszym ukochanym ogrodzie. Czytaj dalej »
Ojczyzną pochodzenia klonu palmowego jest Japonia i Korea. Istnieje wiele odmian tego bardzo dekoracyjnego drzewa. Może być sadzony jako wysokie drzewko, jako miniaturka, jak tez można formować z ... Czytaj dalej »
Kiedyś gdy w rodzinie urodził się syn, ojciec sadził dąb. Obecnie przy niewielkich rozmiarach naszych ogródków mógłby to być pewien kłopot. Dąb nazywany jest królem drzew i każdy duży ... Czytaj dalej »
Klon jesionolistny należy do drzew ozdobnych. Do Polski trafił w XVII wieku. Jest drzewem odpornym na suszę i zanieczyszczenie środowiska. W ogrodach przydomowych sadzone są najczęściej formy ... Czytaj dalej »
Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, wanna czy prysznic, ...
Wiosna tuż, tuż. Mimo łagodnej zimy wszyscy z ...
Obserwując zjawiska przyrodnicze np. zachodzące słońce, ...
Mam w ogrodzie jodłę koreańska, rośnie ładnie i wygląda na zdrową. Zastanawiam się jednak nad kolorem jej szyszek, które są brązowe, a nie niebieskie. Co jest tego, powodem?
Fioletowo-purpurowy kolor szyszek jodły koreańskiej jest charakterystyczny, z małymi wyjątkami, jedynie dla szyszek młodych. Z wiekiem jednak brązowieją, z wyjątkiem odmian "Blue Standard" i "Brevifolia", których szyszki zachowują barwę niebieską o wiele dłużej. Barwa szyszek jest zakodowana w genach, tak więc jakiekolwiek czynności pielęgnacyjne nie mają na nią wpływu.