Witaj na MagazynDomowy.pl!

Wybór odpowiedniej ziemi do kwiatów

Kwiaty będą pięknie rosły i kwitły, jeśli posadzimy je w specjalnie przeznaczonej dla nich ziemi. Jej wybór nie jest trudny, ale wymaga dobrej znajomości potrzeb roślin, aby nie popełnić błędu przy sadzeniu czy przesadzaniu.

Odpowiednia ziemia musi zapewnić dobry drenaż i dobre krążenie powietrza wewnątrz doniczki. Musi również dostarczyć niezbędnych składników odżywczych roślinie. W sklepach ogrodniczych można znaleźć gotowe mieszanki, przeznaczone dla roślin pokojowych. Na ogół większość kwiatów dobrze w nich rośnie. Są jednak kwiaty, które wymagają specjalnej ziemi, np. storczyki, bromelie czy azalie.

Ziemia zasadowa czy kwaśna?

Podłoża używane w uprawie roślin zawierają różnorakie składniki, które sprawiają, że są one zasadowe lub kwaśne.

  • zasadowe - gdy ziemia zawiera dużo wapnia (w postaci wapna lub kredy)
  • kwaśne - gdy jest to próchnica ze zgniłych liści i torf

Aby sprawdzić pH danej ziemi (czyli poziom jej kwasowości lub zasadowości), rozprowadź niewielką ilość ziemi w wodzie, a następnie zanurz w niej papierek lakmusowy. Jeśli papierek zabarwi się na czerwono, gleba jest kwaśna; jeśli na niebiesko, zasadowa.

Rodzaje ziemi do kwiatów

  • Ziemia ogrodowa - zawiera mniejszą lub większą ilość wapnia. Zazwyczaj jest zbyt ciężka i zbita, dlatego nie zaleca się używać jej samej. Najczęściej miesza się ją z ziemią liściową, powstałą z rozkładu liści (zazwyczaj z liści buku, dębu luba kasztana) albo z rozdrobnionym i przesianym torfem brunatnym. Ziemi liściowej nie używa się samej, lecz jako mieszanki. Sama szybko wysycha.
  • Torf wysoki - jest bardzo lekką substancją, która doskonale magazynuje wodę. Torf wydobywany jest z torfowisk. Można go używać do wysiewu nasion albo do uprawy sadzonek, ale nie ma dość składników odżywczych, by roślina mogła w nim dobrze rosnąć. Większą roślinkę należy więc przesadzić do ziemi specjalnie dla niej przeznaczonej.
  • Ziemia wrzosowa - to ziemia lekka i kwaśna, zawierająca pewną ilość piasku. Rzadko używa się jej samej, chyba że do takich roślin jak azalie, różaneczniki, hortensje czy gardenie. Najczęściej miesza się ją z torfem i ziemią liściową.

Inne

  • Piasek - gruboziarnisty piasek rzeczny niezbędny jest w mieszankach dla kaktusów (stanowi 70% mieszanki). Zapewnia lepszy drenaż i pozwala na lepsze napowietrzenie ziemi oraz dobre wnikanie wody.

  • Keramzyt - sprzedawany jest w postaci mniejszych lub większych kulek o nieregularnym kształcie, bardzo lekkich, gdyż zawierają dużo powietrza. Używa się ich w hydroponice. Wymieszane z ziemią próchniczą dla roślin pozwalają na lepsze zatrzymanie wody i przewietrzanie korzeni. Można też przykryć keramzytem ziemię w doniczce. Lepiej zachowa wówczas wilgoć.

  • Pokruszona kora sosny - używana jest do uprawy storczyków i bromelii.

  • Mech, kora drzew, porosty - są bardzo dekoracyjne. Możesz nimi obłożyć ziemię w doniczce. Muszelki, kamyki, albo kolorowe szklane kulki stanowią oryginalny akcent, zwłaszcza w salonie lub łazience.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl