Witaj na MagazynDomowy.pl!

Zabezpiecz dom przed wyjazdem

Pożar, zalanie wodą czy też kradzież - to wszystko może się zdarzyć w twoim domu, podczas gdy ty spokojnie wypoczywasz na wakacjach. Zanim więc wyjedziesz, zabezpiecz mieszkanie, aby żaden wypadek nie zmącił twojego spokoju podczas urlopu i po powrocie.

Pusty dom to okazja dla złodzieja. Warto zabezpieczyć przed nim mieszkanie, zwłaszcza gdy często wyjeżdżasz. Po pierwsze zainwestuj w drzwi antywłamaniowe, kraty lub antywłamaniowe żaluzje, zwłaszcza gdy mieszkasz na parterze lub w domu jednorodzinnym. Dokładnie sprawdź przed wyjazdem, czy wszystkie drzwi i okna są zamknięte. Możesz zainstalować przy nich bezprzewodowe dzwonki z czujnikiem ruchu oraz alarm, który włączy się po przekroczeniu ich linii. Przerwanie metolowej linki wklejonej pod folię aluminiową szyby uruchomi alarm. Specjalne czujniki kontaktowe lub wstrząsowe można umieścić pod dywanami lub chodnikiem . Reagują one na dotyk i kroki człowieka już w promieniu 20 metrów.

Gdy wyjeżdżasz na dłużej poproś sąsiada (jeśli oczywiście znacie się i dobrze ze sobą żyjecie) o czujność nie tylko na terenie własnej posesji, ale także zainteresowanie się tym, co dzieje się u ciebie. Możesz poprosić go o usuwanie listów i ulotek ze skrzynki pocztowej, czy też wypraszanie nieproszonych gości (złodzieje często pod nieobecność domowników podają się za kogoś z ekipy remontowej lub dalekich krewnych, którzy właśnie wpadli z wizytą). Zaufanemu sąsiadowi możesz nawet zostawić klucz do swojego mieszkania, aby podlewał ci kwiaty i pilnował, aby nie doszło do żadnej awarii; ewentualnie szybko reagował na niespodziewane wypadki, np. zalanie mieszkania przez sąsiadów z góry. Nie zapomnij podać mu nr telefonu, pod którym w razie konieczności będzie mógł cię zastać.

Podczas nieobecności możesz zostawić zapalone światło, które da sygnał potencjalnemu złodziejowi, że ktoś jest w domu. Warto w takim przypadku zastanowić się nad zamontowaniem tymczasowego wyłącznika prądu. Sprzęty takie jak komputer, telewizor, sprzęt hi-fi, mikrofalówka, ekspres czy kuchnia elektryczna odłącz od prądu. Podczas burzy może dojść do spięcia, co zniszczy sprzęt, a nawet może stać się przyczyną pożaru. Pozamykaj zawory kuchni gazowej i piecyka w łazience, jeśli taki posiadasz. Zakręć dopływ wody, jeśli to możliwe, a jeśli nie, to koniecznie zakręć kurek w pralce.

Możesz też wykupić polisę ubezpieczeniową, która obejmuje takie wypadki jak kradzież z włamaniem, pożar, wybuch, zalanie mieszkania, uderzenie pioruna, huragan, grad, osunięcie terenu, lawiny i ulewne deszcze, które powodują podtopienia.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    akita (Gość), 1 listopada 2020, 10:51

    U nas dużą robotę robią drzwi zewnętrzne. Firma Aluhaus czyli producent naszych drzwi zaproponowali nam fajne rozwiązania - możliwość sparowania drzwi z aplikacją w telefonie, a oprócz tego otwieranie na odcisk palca. Dla mnie super rozwiązanie. Drzwi mają klasę bezpieczeństwa RC3. Polecam takie nowoczesne rozwiązania, zwiększają one bardzo bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Praktyczne porady

Ostatnio na MagazynDomowy.pl