Witaj na MagazynDomowy.pl!

Zawilce - warunki uprawy

Odpowiednio dobrane gatunki zawilców mogą być piękną ozdobą ogrodu od wiosny do jesieni.

Wybór rabaty

Większość zawilców nie wymaga miejsca słonecznego, mogą być ważnym urozmaiceniem rabat cienistych. Zawilce japońskie mogą być doskonałym tłem dla bylin niższych np. runianka, kopytnik, barwinek. Szczególnie pięknie będą się prezentowały na rabacie mieszanej posadzone wraz z tawułkami, paprociami, funkiami, języczkami.

zawilec pajęczynowaty zawilec pajęczynowaty

zawilec gajowy zawilec gajowy

Gatunki kwitnące późnym latem i jesienią, jak zawilec mieszany i pajęczynowaty, będą dobrze harmonizować z gatunkami o tym samym czasie kwitnienia np. astry jesienne, wiązówki, chryzantemy. Miejsca wilgotne, zacienione, żyzną glębę lubią zawilce takie jak: zawilec japoński, mieszańcowy, pajęczynowaty. Z kolei zawilec gajowy posadzony wśród drzew będzie wyglądał wyjatkowo malowniczo. Można go sadzić w miejscach cienistych i półcienistych, na glebie suchej, jak też wilgotnej, byle żyznej i bogatej w próchnicę.

Podobne zastosowanie ma zawilec grecki, który najładniej wygląda pośród drzew. Lubi glebę próchniczną, wilgotną i miejsca półcieniste. Takie same wymagania i zastosowanie dotyczy zawilca żółtego.

W ogródku skalnym pięknie będzie wyglądał zawilec wieńcowy. Możemy posadzić go również na trawniku lub na obrzeżu rabaty bylinowej, na podwyższonych rabatach, skarpach, skalniakach. Jest stosunkowo mało wymagający co do gleby. Lubi glebę żyzną, piaszczysto-gliniastą, dobrze zdrenowaną, szkodzi mu stojąca woda. Stanowisko powinno być ciepłe, zaciszne i lekko ocienione.

Na słonecznej rabacie najlepiej się czuje zawilec wielkokwiatowy. Zawilec ten dobrze będzie się prezentował w towarzystwie bodziszka, dyptamów, dzwonków.

Rozmnażanie

  • Zawilec gajowy i żółty rozmnaża się prze podział kłączy latem i wysiew nasion. Rośliny te również same się wysiewają i wypełniają rabatę.
  • Zawilec grecki rozmnaża się przez oddzielenie małych bulwek w okresie spoczynku.
  • Zawilec japoński, mieszańcowy i pajęczynowaty rozmnażamy przez podział lub sadzonki korzeniowe, które układa się poziomo, niezbyt gęsto i przykrywa cienka warstwą ziemi. Dzielimy je wiosną na przełomie marca i kwietnia. Gatunków tych nie należy jednak zbyt często ruszać, gdyż lubią rosnąć na jednym miejscu wiele lat.
  • Zawilec wielkokwiatowy można rozmnażać z nasion i prze sadzonki rozłogowe.
Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl