Witaj na MagazynDomowy.pl!

Zioła w ogrodzie

Ogród powinien być nie tylko rozkoszą dla oczu, lecz również dla węchu. Obok roślin ozdobnych warto posadzić mniej okazałe, ale za to intensywniej pachnące. Na szczególną uwagę zasługują zioła.

Posadzenie ziół w pobliżu miejsca wypoczynku daje nam przyjemny zapach, a kiedy przygotowujemy posiłek na powietrzu mamy świeże zioła jako przyprawę. Tworząc ziołowe kompozycje, trzeba upewnić się co do ich ostatecznych rozmiarów, czy koloru liści i form rozwojowych.

Obok melisy i tymianku posadźmy lawendę i szałwię. Zioła nisko rosnące np. macierzanka lub delikatnie pachnące np. mięta dobrze jest posadzić wyspowo, wewnątrz utwardzonej nawierzchni. Powstrzyma to je przed ekspansją w głąb ogrodu. O urodzie ziołowego ogrodu stanowi obfitość gatunków. Jeżeli rabata jest w miejscu zacienionym, posadźmy tam: arcydzięgla, szczypiorek, pietruszkę, miętę. Większość ziół woli stanowiska słoneczne.

Najprostszy ogródek ziołowy możemy założyć w kilku donicach lub skrzynce. Bardzo dobrze w uprawie doniczkowej czują się warzywa : papryka, pomidory, ogórki czy bakłażan. Sadząc warzywa w donicach musimy jedynie zadbać o pojemność; doniczka dla jednej rośliny powinna mieć pojemność od 10 litrów.

Zioła są mniej wymagające. W jednej dużej skrzynce możemy zasiać pietruszkę, oregano, tymianek, rozmaryn czy bazylię. Lepszym rozwiązaniem jest kupno gotowych sadzonek. Pamiętajmy tylko, żeby przez pierwszy tydzień lub dwa uprawiać je w osłoniętym, częściowo zacienionym stanowisku.

Ważne jest również zasilanie nawozem organicznym, w płynie mieszanym z wodą.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    beatasoldatk@wp.pl (Gość), 21 października 2015, 14:47

    co to za ziolo

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl